Nízkozdvihový univerzální ovladač v designu "LOGUS_90"

Obecně:
Donedávna zažitý proces s ovládáním světla, kdy člověk jedním spínačem rozsvítil a tím samým zhasnul se v dnešní době nahrazuje programovatelnými systémy, komerčně zvanými "inteligentní elektroinstalace". Díky tomu, že inteligentní elektroinstalace má tu možnost ovládat jakýkoli prvek a odkudkoli, -(pomocí vypínače/ovladače, mobilem, PDA, počítačem na interní síti, nástěnným dotykovým panelem, počítačem vzdáleně přes internet, atd.), musíme používat velmi malou škálu existujících ovladačů. Ty už dnes nezapínají světlo, ale pouze předávají krátký impulz - informaci, že se dané světlo má rozsvítit či zhasnout. Naprogramovaná jednotka to pak na základě tohoto povelu provede. Pro tyto účely se používají obyčejná tlačítka s jednou funkcí (první stisk = rozsviť, druhý stisk = zhasni) v cenové hladině okolo 200,- Kč nebo "chytré" nízkozdvihové programovatelné ovladače, které mají vlastní sběrnici dat a dokážou kromě stisků rozpoznat i dlouhé stisky a dvojstisky. Některé dokážou měřit i teplotu v místnosti. Tyto ovladače začínají na ceně od 1500,- Kč a patří k tomu nejlepšímu co si člověk dnes může na trhu koupit. Právem se tyto ovladače používají k reprezentačním účelům.

Úvodem:
Na přání zákazníků jsme byli nuceni vyvinout nízkozdvihové víceúčelové jednoduché ovladače bez složitých vnitřních elektronických součástí. Pro tento účel jsme využili ideální designovou řadu ovladačů LOGUS_90, z důvodu možnosti užití i 3násobného ovládání. Původní mechanizmus se nahradil novým, speciálně upraveným a přizpůsobeným pro tuto aplikaci. Tento nový jednoduchý ovladač byl podán na patentový úřad pod jednacím číslem PUV 2012-27077 a společně s patentovým zástupcem se řeší jeho zdárné zapsání (Užitný vzor 25286).

Pohledy na designový ovladač Logus90.
Levý sloupec - klasické tlačítko nebo vypínač
Pravý sloupec - obyčejné nízkozdvihové tlačítkoNa první pohled k nerozeznání, ovšem funkčně naprosto odlišné.
Hlavně, a to byl jeden z hlavních cílů, jsme se tím vzhledově přiblížili k designovým reprezentačním ovladačům.

Technicky:
Byl kladen důraz na kvalitu a dlouhou životnost. To se nám podařilo díky vynechání veškerých mechanických a pohyblivých dílů. Téměř jediný a nejdůležitější prvek je bezúdržbové membránové tlačítko. Toto tlačítko má své limity (max 30V 0,05A) a může se použít pouze v sítích malých napětí. Tím se ovladač nedá využít v běžné silové klasické elektroinstalaci.
My a naši zákazníci, se orientujeme výhradně v inteligentních elektroinstalacích, kde se pro ovládání využívá ideálně SELV, PELV, FELV a v neposlední řadě i ovládání pomocí GND. Podle zvoleného řídícího systému - ovladač i dokáže a rozpozná dlouhé stisky a dvojstisky - jak nahoře tak i dole. Skloubili jsme tak jednoduchost s účelností a tím se tento ovladač pro nás stává naprosto dostatečným.

Strojky ovladačů LOGUS_90: N1, N2, N3


Typ:
N1 obsahuje dva bezpotenciální mikrospínače, jeden nahoře a druhý dole.
N2 obsahuje čtyři bezpotenciální mikrospínače, dva nahoře a dva dole.
N3 obsahuje šest bezpotenciálních mikrospínačů, tři nahoře a tři dole.Doporučení:
Přípravu pro vypínače při první fázi hrubé elektroinstalace, v době kdy se zakládají kabely a zdí elektroinstalační krabičky. Díky tomu, že strojek vypínače je velice tenký (15mm) lze tedy použít mělké elektroinstalační krabice a tím ušetřit. To má nemalé výhody v podobě minimálního sekání a zásahu do nosných konstrukcí, potažmo oslabování nosných zdí. V kabeláži se osvědčil obyčejný sdělovací kabel F/UTP kategorie_5.

Cenová politika:
Tyto ovladače zatím nejsou v prodeji, ale snažíme se aby to bylo v co nejkratší době.
Cena strojku ovladače N1 se asi bude pohybovat mezi 300-400,- dle typu
Cena strojku ovladače N2 se asi bude pohybovat mezi 350-450,- dle typu
Cena strojku ovladače N3 se asi bude pohybovat mezi 400-500,- dle typu

Komplet set pro objednání:
Celý ovladač se bude skládat ze třech dílů. Základní je strojek, následuje rámeček a hmatník. Tyto díly se kupují a objednávají zvlášť, díky tomu můžeme experimentovat s barevnými kombinacemi rámečků a hmatníků.
Tomu se věnujeme na další stránce: RÁMEČKY Logus_90