Elektronický zabezpečovací systém EZS, EPS a CCTV

Elektronický zabezpečovací systém byl v domě donedávna zcela autonomním systémem. Měl na starosti pouze zabezpečení objektu a v nástavbě řešil maximálně základní docházku zaměstnanců. My preferujeme českého výrobce zabezpečovací techniky Jablotron. I tento systém má vlastní centrálu úmyslně umístěnou někde stranou - např. pod schody. V objektu jsou pak rozmístěny různá čidla k detekci pohybu či jiných veličin. V režimu, kdy je centrála aktivní a dojde k aktivaci čidla, vyhlašuje centrála poplach. Buď přes GSM bránu k majiteli nebo i přes web rozhraní na centrální pult ochrany (CPO), kdy následný výjezd jednotky jede zkontrolovat stav situace.

Pokud se jedná o inteligentní instalaci, systém má většinou EZS-ku zakombinovanou v programu. Zde se potýkáme s problémem, že v drtivé většině inteligentních systémů nemají centrály homologaci pro provoz v ČR. Díky tomu pojišťovny na to shlíží velmi pesimisticky, naštěstí i tento problém má snadné řešení v montáži základní přídavné homologované centrály.
Nesporná výhoda v inteligentní instalaci je, že systém do sebe slučuje i čidla ESZ a proto mohou být využita nejen k zabezpečení, ale i k ovládání různých zařízení. Jako jsou třeba světla, kde při průchodu chodbou a za určitých světelných podmínek se světlo rozsvítí nebo detekce otevřeného okna zakazuje zapnutí přímotopu. Proč bychom měli topit v právě větrané místnosti. Takovýchto možností je celá řada a vše to záleží na náročnosti klienta.

Do zabezpečení objektu samozřejmně patří i EPS - elektronický požární systém (dnes již ze zákona povinné dle VYHL. 23/2008 Sb.) a CCTV - kamerový systém. Vše navrhujeme na klíč dle přání zákazníka.