Elektrointalace inteligentní

Podle mého je elektroinstalace druhá nejsložitější věc na stavbě hned po stavbě samotné a o to víc to platí o elektroinstalaci inteligentní, která nakonec VŠE řídí. Proto se nevyplácí tuto část kompletace objektu nikterak podcenit, zvláště pak projektovou dokumentaci, která musí mít status DPS. Ta je pro tento druh velice složité elektroinstalace zásadní.
Systémů a výrobců inteligentích elektroinstalací je celá řada, vzájemně si konkurují a předhánějí se v nabídce. Každý má své klady a zápory. My upřednostňujeme z pohledu cena/výkon český systém INELS info a rakouský systém LOXONE info . Každému z těchto systémů jsem věnovali speciální stránku, kde řešíme detailní problematiku těchto konkurenčních systémů. Oba patří cenově do nejnižších úrovní, jejich možnosti ale nejsou zanedbatelné. U obou je samozřejmostí združené ovládání a řízení (i dálkového/vzdáleného), měření a regulaci. Systémy se dají propojit i s ostatními periferiemi jako např.: vytápění, klimatizace, zabezpečení, venkovní žaluzie, ovládání střešních oken, venkovních rolet, garážových vrat, regulace bazénů, ovládání saun, zavlažování zahrad,atd.. Další informace se můžeme dočíst na:

cs.wikipedia.org/wiki/Inteligentní

Způsob kabeláže je zcela odlišný od toho, na co jsme byli doposud zvyklí. Zatímco u klasické elektroinstalace se kabely pokládají z rozvaděče do různých okruhů (světelný, zásuvkový), zde se pro každý ovládané nebo ovládací zařízení (světlo, vypínač, spínaná zásuvka) vede kabel zvlášť - paprskovitě ze společného začátku - z rozvaděče. Všechny spotřebiče (dle potřeby klienta) se pak ovládájí pomocí naprogramované centrální jednotky, která je mozkem tohoto systému.